Зміни та доповнення до Правил гри 2017/18

Зміни до правил

Правила гри 2017/2018
Модифікації до Правил гри

Універсальність Правил гри означає, що гра є по суті однаковою в кожній частині світу і на всіх рівнях. Так само, як створення «чесного» і безпечного середовища, в якому проходить гра, Правила також повинні сприяти збільшенню учасників змагань і рівню задоволення.
Так історично склалося, що IFAB надає деяку гнучкість Національним футбольним асоціаціями в плані модифікації Правил в питаннях, що стосуються «організації» окремих категорій змагань з футболу. Проте, IFAB твердо переконана в тому, що зараз слід надавати Національним асоціаціям більше можливостей вибору щодо внесення змін до організаційних аспектів внутрішніх змагань з футболу, якщо це, в цілому, піде на користь футболу в своїх країнах.
Гра в цілому і арбітраж повинні бути однаковими на кожному футбольному полі в усьому світі, від фіналу чемпіонату світу з футболу ™ до матчів в невеличкому селищі. Проте, саме потреби внутрішніх змагань з футболу кожної країни мають визначати скільки повинна тривати гра, скільки гравців повинно брати в ній участь і як слід карати певну нечесну поведінку.
Отже, під час 131 щорічного робочого засідання IFAB, що відбулось у Лондоні 3 березня 2017 р., було одноголосно вирішено, що Національні асоціації (і конфедерації та ФІФА) тепер повинні мати можливість вибору, у випадку, якщо вони хочуть скористатись ним, змінити всі або деякі з наступних організаційних положень Правил гри з футболу, за які вони відповідають:
Для змагань серед юнаків, ветеранів, осіб з обмеженими можливостями та масового футболу:
• розмір поля для гри
• розмір, вага і матеріал м’яча
• ширина між стойками та висота воріт від поперечини до поверхні поля
• тривалість двох (однакових за часом) таймів гри ( і 2 однакових за часом половин додаткового часу)
• використання зворотних замін
• використання тимчасового відсторонення (лавки для штрафників) для деяких/всіх попереджень (ЖК)
Для будь-якого рівня, за виключенням змагань за участю 1-ї команди клубів вищого дивізіону або національних збірних команд «А»:
• дозволяється використовувати до максимум 5 замін для кожної команди
Крім того, для забезпечення більшої гнучкості НА, спрямованої на користь та розвиток внутрішніх змагань з футболу, під час щорічного робочого засідання IFAB були ухвалені наступні зміни, що стосуються «категорій» змагань з футболу:
• Жіночий футбол більше не є окремою категорією, і тепер має такий самий статус, як і чоловічий футбол,
• віковий ценз для змагань серед юнаків та ветеранів було скасовано – НА, конфедерації та ФІФА мають право приймати рішення щодо вікових обмежень для цих категорій
• кожна національна асоціація визначає, які змагання на найнижчих рівнях футболу вважати «масовим» футболом
НА мають право застосовувати зазначені модифікації для різних змагань – не існує вимог використання їх до кожного змагання. Проте, не дозволяється застосування будь-яких інших модифікацій.
IFAB просить НА повідомляти їй про застосування цих модифікацій та рівні, на яких вони були запроваджені, через те, що така інформація, і особливо причина (-и) їхнього застосування, можуть допомогти IFAB визначитись із ідеями щодо розвитку/стратегії, з яким IFAB може поділитись задля сприяння розвитку футболу в інших НА. Будь ласка, надсилайте інформацію: info@theifab.com
Також, IFAB, зацікавлена в отриманні пропозицій щодо інших можливих модифікацій Правил гри, які могли б сприяти збільшенню кількості учасників, зробити футбол більш привабливим і сприяти його розвитку в усьому світі.

Методичні рекомендації щодо тимчасового відсторонення (лавки для штрафників)
Під час 131 щорічного робочого засідання IFAB, що відбулось у Лондоні 3 березня 2017 р., було схвалено застосування тимчасових відсторонень (лавки для штрафників) для всіх або деяких попереджень (ЖК) у змаганнях серед юнаків, ветеранів та у масовому футболі, що підлягає схваленню, в залежності під чиєю егідою відбуваються змагання, з боку НА, конфедерації або ФІФА.

Посилання на тимчасові відсторонення в Правилах гри 2017/18:

Правило 5 – Арбітр (Повноваження та обов’язки):

Дисциплінарні санкції

Арбітр:
• має право пред’явити жовту або червону картку та, де це дозволено регламентом змагань, тимчасово відстороняти гравця, з моменту виходу на поле для гри на початку матчу і до завершення матчу, включаючи перерву між таймами, протягом додаткового часу і виконання серії 11-метрових ударів
Тимчасове відсторонення – відбувається, коли гравець скоює порушення, що заслуговує попередження (ЖК), і карається миттєвим «відстороненням» від участі в подальшій частині матчу. Філософія полягає в тому, що «миттєве покарання» може мати більш значущий та миттєвий позитивний вплив на поведінку як самого порушника, так і, потенційно, його команди.
НА, конфедерація чи ФІФА, повинні затвердити (для публікації в регламентах змагань) протокол тимчасових відсторонень з наступними методичними рекомендаціями:

Тільки гравці
• Тимчасові відсторонення застосовуються до всіх гравців (включаючи воротарів), але це не стосується порушень, що заслуговують на попередження (ЖК), і які були скоєні будь-ким із запасних або замінених гравців

Сигнал арбітра
• При застосуванні тимчасового відсторонення арбітр демонструє жовту картку (ЖК), а потім чітко вказує обома руками в напрямку площі тимчасових відсторонень (зазвичай, йдеться про технічну площу)

Тривалість періоду тимчасового відсторонення
• Тривалість періоду тимчасового відсторонення є однаковою для всіх порушень
• Тривалість періоду тимчасового відсторонення має становити 10-15% від тривалості всього матчу (наприклад, 10 хвилин у матчі тривалістю 90 хвилин, 8 хвилин у матчі тривалістю 80 хвилин)
• Відлік періоду тривалості тимчасового відсторонення починається в момент поновлення
гри після того, як гравець залишив поле для гри
• Арбітр має враховувати в тривалість періоду тимчасового відсторонення будь-який час «втрачений» на будь-які зупинки, що будуть компенсовані у «доданому часі» в кінці тайму (наприклад, заміна, травма тощо …)
• Організатори змагань повинні вирішити, хто буде допомагати арбітру обліковувати час тривалості періоду тимчасового відсторонення – відповідальність може бути покладена на делегата, 4-го арбітра або нейтрального асистента арбітра; в той же час, це може бути офіційний представник команди
• Після завершення періоду тимчасового відсторонення гравець може повернутися на поле з бокової лінії з дозволу арбітра, що може бути наданий, коли м’яч знаходиться у грі
• Остаточне рішення щодо того, коли гравець може повернутися на поле, приймає арбітр

• Тимчасово відсторонений гравець не може бути замінений до завершення періоду тимчасового відсторонення (але це не стосується випадку, коли це тимчасове відсторонення є другим для гравця або якщо команда вже використала всі дозволені заміни)
• Якщо період тимчасового відсторонення не завершився в кінці першого тайму (або в кінці другого тайму у випадку, коли буде гратись додатковий час), то частина періоду тимчасового відсторонення, що залишилась, переноситься на початок другого тайму (на початок додаткового часу)
• Гравцю, який відбуває тимчасове відсторонення, дозволяється по завершенню матчу брати участь у серії 11-метрових ударів (пенальті)
Площа тимчасових відсторонень
• Тимчасово відсторонений гравець повинен залишатися в межах технічної площі (якщо така існує) або з тренером/технічним персоналом команди, за виключенням ситуації із проведенням «розминки» (на тих самих умовах, що і запасний гравець)
Порушення скоєні до/під час/після тимчасового відсторонення
• Тимчасово відсторонений гравець, який скоює порушення, що заслуговує попередження (ЖК) або вилучення (ЧК), під час періоду власного тимчасового відсторонення, не має права на подальшу участь у матч і його не можна замінити
Подальші дисциплінарні заходи
• Організатори змагання/НА вирішують чи повідомляти у відповідні органи і чи слід застосовувати подальші дисциплінарні заходи щодо тимчасових відсторонень, наприклад, відсторонення від участі в матчах через накопичення певної кількості тимчасових відсторонень, як у випадку із попередженнями (ЖКи)

Системи тимчасового відсторонення
Організатор змагань має право обрати лише одну з наступних систем тимчасового відсторонення:
Система A — для всіх попереджень (ЖК)
Система B — для деяких, але не всіх попереджень (ЖК)

Система A – тимчасове відсторонення для всіх попереджень (ЖК)
• Всі попередження (ЖК) караються тимчасовим відстороненням
• Гравець, який отримує 2-е попередження (ЖК) в одному матчі:
— отримує друге тимчасове відсторонення і потім не бере подальшої участі в матчі
— може бути замінений запасним гравцем по завершенню періоду другого тимчасового відсторонення, у випадку, якщо команда гравця ще не використала максимальну кількість замін (це тому, що команда вже була «покарана», граючи без цього гравця впродовж 2-ох періодів тимчасового відсторонення)

Система В – тимчасове відсторонення для деяких, але не всіх попереджень (ЖК)
• Застосовується попередньо-складений перелік порушень, що заслуговують на попередження (ЖК) і які будуть каратись тимчасовим відстороненням
• Всі інші порушення, що заслуговують на попередження, караються попередженням (ЖК)
• Гравець, який був тимчасово відсторонений, а потім отримує попередження (ЖК)
продовжує брати участь у матчі
• Гравець, який отримав попередження (ЖК), а потім отримує тимчасове відсторонення може продовжити гру після завершення періоду тимчасового відсторонення
• Гравець, який отримує друге тимчасове відсторонення в одному матчі відбуває тимчасове відсторонення, а потім не бере подальшої участі в матчі. Гравець може бути замінений запасним гравцем по завершенню другого періоду тимчасового відсторонення, якщо команда такого гравця ще не використала максимальну кількість замін
• Гравець, який отримує друге попередження (ЖК) в одному матчі, вилучається і не бере подальшої участі в матчі і не може бути заміненим
* Для деяких змагань було б корисним використання тимчасового відсторонення лише для порушень, що караються попередженням (ЖК), і які пов’язані з неспортивною поведінкою, наприклад
• Симуляція
• Навмисне затягування часу при поновленні гри командою суперника
• Прояви незгоди або образливі вирази/рухи
• Зрив перспективної атаки, шляхом вчинення затримки, штовхання або гри рукою
• Гравець, який виконує удар, при виконанні 11-метрового удару здійснює оманливі рухи

ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ З ПРИВОДУ ТИМЧАСОВОГО ВІДСТОРОНЕННЯ
До яких видів порушень застосовується тимчасове відсторонення?
• Тимчасове відсторонення застосовується тільки у контексті попереджень (ЖК).
• Організатори змагань можуть застосовувати тимчасові відсторонення для всіх ЖК або
тільки для деяких (зазвичай, для порушень пов’язаних із нечесною поведінкою) – див.
Система В (наведена вище)
До кого застосовуються тимчасові відсторонення?
• Тимчасові відсторонення застосовуються тільки до гравців (в тому числі воротарів) — вони не застосовуються до запасних, замінених гравців або офіційних представників
команди
Чи потрібно повідомляти про тимчасові відсторонення у відповідні органи?
• НА вирішує чи потрібно після матчу повідомляти про тимчасові відсторонення і чи будуть вжиті згодом інші заходи, такі як, наприклад, відсторонення від матчів в наслідок накопичення певної кількості тимчасових відсторонень (як у випадку із ЖК)
Які сигнали використовує арбітр для позначення тимчасового відсторонення?
• Арбітр подає сигнал про застосування тимчасового відсторонення шляхом демонстрації жовтої картки (ЖК) і потім очевидно вказує обома руками в напрямку площі тимчасового відсторонення (зазвичай це технічна площа)
Як довго триває період тимчасового відсторонення?
Період тимчасового відсторонення:
 є однаковим для всіх порушень
 має тривати 10-15% від тривалості всього матчу (наприклад, 10 хвилин у матчі тривалістю 90 хвилин, 8 хвилин у матчі тривалістю 80 хвилин)
 розпочинається, коли поновлюється гра після того, як гравець залишив поле для гри
 до періоду тимчасового відсторонення входить будь-який час «втрачений» через зупинки, які компенсуються у вигляді «доданого часу» по завершенню тайму
 Організатори змагань повинні прийняти рішення — хто буде допомагати арбітру вести облік часу періоду тимчасового відсторонення – наприклад, це може бути делегат (директор) матчу, 4-ий арбітр або нейтральний асистент арбітра; в той же час це може бути офіційний представник команди
Що повинно відбутись, якщо тайм завершився, а період тимчасового відсторонення ще не закінчився?
• Якщо період тимчасового відсторонення гравця не завершився в кінці першого тайму, то час, що залишився відбути, переноситься на початок другого тайму (теж саме відбувається в кінці матчу, якщо буде гратись додатковий час)
• Якщо період тимчасового відсторонення не закінчився до завершення матчу для гравця, то йому дозволяється брати участь у серії післяматчевих 11-метрових ударах (пенальті)
Де повинен знаходитись тимчасово відсторонений гравець?
• тимчасово відсторонений гравець повинен перебувати в технічній площі команди; якщо немає технічної площі, гравець повинен перебувати поруч з тренером/технічним персоналом команди (за виключенням випадку пов’язаного з розминкою)
Чи може тимчасово відсторонений гравець розминатись?
• З метою запобігання травматизму, тимчасово відстороненому гравцю дозволяється розминатись, так само, як і у випадку, якби він/вона були запасним гравцем
Коли тимчасово відсторонений гравець може повернутися до участі в грі?
• Після завершення періоду тимчасового відсторонення, гравець може повернутися до участі в грі з бокової лінії, з дозволу арбітра, що може відбутись навіть, коли м’яч знаходиться у грі
Чи може тимчасово відсторонений гравець бути замінений?
• тимчасово відсторонений гравець може бути замінений тільки після завершення періоду тимчасового відсторонення. Проте, він/вона не може бути замінений/а, якщо:
— це тимчасове відсторонення є другим для гравця
— команда вже використала всі свої дозволені заміни
Що повинно відбутись, якщо тимчасово відсторонений гравець скоїть порушення
під час періоду тимчасового відсторонення?
• тимчасово відстороненому гравцю, який скоїв порушення, що карається попередженням (ЖК) або вилученням/червоною карткою (ЧК), під час періоду свого тимчасового відсторонення, забороняється брати подальшу участь у матчі і він не може бути заміненим27

Методичні рекомендації щодо зворотних замін

Після рішень, що були ухвалені під час 131 щорічного робочого засідання IFAB, що відбулось у Лондоні 3 березня 2017 р., діючими Правилами Гри дозволено застосовувати зворотні заміни у змаганнях серед юнаків, ветеранів, осіб з обмеженими можливостями та у масовому футболі за умови схвального рішення про це з боку організаторів змагань НА,
конфедерації або ФІФА.
Пояснення щодо тимчасових відсторонень викладені в Правилах гри 2017/18:

Правило 3 — Гравці (Кількість замін):

Зворотні заміни
За умови згоди національної футбольної асоціації, конфедерації або ФІФА, застосування зворотних замін дозволено лише у змаганнях серед юнаків, ветеранів, осіб з обмеженими можливостями та у масовому футболі.
Зворотно заміненим гравцем вважається той гравець, який вже брав участь у матчі і був замінений (замінений гравець), а потім, пізніше в матчі повертається у гру, замінивши будь-якого гравця.
Окрім того, що заміненому гравцю дозволено повернутись на поле і продовжити брати участь у грі, при зворотних замінах застосовуються положення Правила 3 та Правил гри.
Зокрема, процедура заміни, яка зазначена в Правилі 3 повинна бути дотримана.
ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ СТОСОВНО ЗВОРОТНИХ ЗАМІН
Скільки разів, в ході матчу, гравець може бути зворотно замінений?
• Немає обмежень що до кількості зворотних замін для одного гравця
Чи потрібно зупиняти гру для того, щоб провести зворотну заміну?
• Всі вимоги процедури заміни повинні бути дотримані:
— гра повинна бути зупинена
— арбітр повинен дати дозвіл на проведення заміни
— процедура заміни вважається завершеною, коли замінений гравець залишив межі
футбольного поля, а (зворотно) замінений гравець вийшов на поле
Чи дозволяється проводити зворотні заміни під час серії 11-метрових ударів?
• У Правилах Гри зазначено, що тільки гравці, які перебувають на полі для гри по
завершенню матчу (за виключенням травмованих гравців, які перебувають за межами
поля) можуть брати участь в серії післяматчевих 11-метрових ударів (пенальті), тому не дозволяється проведення будь-яких замін, за виключенням ситуації із воротарем, який не в змозі продовжити гру
Чи може гравець, який був вилучений, бути зворотно заміненим?